dnes je 26.5.2024

Input:

Analýza potřeb zdravotnictví popisuje deset témat a jejich možná řešení do voleb

2.5.2024, Zdroj: ČTK

Praha 2. května

Ministerstvo zdravotnictví (MZd) v dokumentu 'Strategická analýza potřeb resortu zdravotnictví - koncepce podložená dostupnými daty', který má ČTK k dispozici, shrnuje již učiněné kroky v deseti klíčových tématech českého zdravotnictví, jejich cílový stav a konkrétní opatření, která chce úřad stihnout do roku 2025. V úterý se s dokumentem seznámil prezident, dnes ho podle mluvčího MZd Ondřeje Jakoba viděli poslanci včetně opozičních a byl publikovaný na webu Národního zdravotního informačního portálu. V pátek bude představený novinářům.

"České zdravotnictví čekají minimálně dvě nelehké dekády, během kterých bude čelit dosud nebývalým výzvám. V následujících asi 20 letech se počet žijících seniorů ve věku nad 80 let v naší zemi více než zdvojnásobí. Dojde k nárůstu počtu obyvatel, za které zdravotní pojištění hradí stát, a naopak poklesne počet obyvatel v produktivním věku," píše ministr Vlastimil Válek (TOP 09) v předmluvě.

Za hlavní výzvu, které bude čelit každá budoucí vláda, v ní označuje udržitelnost plně hrazeného přístupu k nejmodernější zdravotní péči. "Od roku 2010 se objem úhrad za péči od zdravotních pojišťoven více než zdvojnásobil, přičemž nejvíce rostly osobní náklady. Za stejné období ale rozhodně nepozorujeme zdvojnásobení dostupnosti péče či výkonnosti celého systému," zmiňuje dále ministr.

Mezi dalšími problémy uvádí reálný pokles dostupnosti zdravotní péče v oborech jako je péče o duševní zdraví nebo praktické lékařství pro děti a dorost a blížící se odchody silných ročníků zdravotníků, například všeobecných sester, do penze, které ještě zvýrazní jejich nedostatek.

"Řada problémů během desítek let přerostla v

Nahrávám...
Nahrávám...