dnes je 21.6.2024

Input:

Akutních respiračních infekcí přibylo o 10 pct., chřipek o 56 pct

8.2.2016, Zdroj: ČTK

Akutních respiračních onemocnění v Česku v pátém kalendářním týdnu přibylo o deset procent, chřipek o 56 procent. Celková nemocnost dosáhla 1446 na 100.000 obyvatel. Vzestup nemocnosti je ve všech věkových skupinách. Epidemie jsou lokální, hranici 1500 případů na 100.000 obyvatel překročilo šest krajů. ČTK to dnes řekl vedoucí oddělení epidemiologie infekčních nemocí Státního zdravotního ústavu Jan Kynčl.

V celé zemi je hlášeno 51 vážných průběhů chřipky, sedm pacientů zemřelo. Všichni pacienti s těžkým průběhem měli nějaké chronické onemocnění a vesměs nebyli proti chřipce očkováni. Věk pacientů se pohyboval od 35 do 85 let.

"Mluvíme o rozvíjející se epidemii prakticky na celém území, byť zatím regionálního charakteru. Oheň se rozšiřuje," uvedl Kynčl.

Mezi kraji není podle něj větších rozdílů, více zasaženy jsou kraje Středočeský, Liberecký, Jihomoravský, Olomoucký, Zlínský a Moravskoslezský. Například na jižní Moravě hygienici hlásí nastupující chřipkovou epidemii, lékaři v tomto kraji zaregistrovali přes 20.000 lidí s akutními respiračními onemocněními mezi 1,2 milionu obyvatel. Nemocnost bude pravděpodobně nadále stoupat. V nemocnicích ve Zlínském kraji už začínají kvůli chřipce platit zákazy návštěv. Počet lidí s akutními respiračními chorobami se sice tento týden mírně snížil, nemocných je 1566 ze 100.000 lidí, po skončení jarních prázdnin se ale dá čekat další nárůst.

Dominujícím kmenem je subtyp A/H1N1, typ B a subtyp A/H3N2. Testované vzorky potvrzují antigenní shodu s vakcinálními kmeny, očkování pro tuto sezonu by tedy mělo dobře chránit.

Plošná epidemie

Nahrávám...
Nahrávám...