dnes je 21.6.2024

Input:

Akční plán pro Alzheimerovu nemoc počítá se screeningem demence

20.1.2016, Zdroj: ČTK

Screening demence pro seniory u praktického lékaře a další opatření pro časnou diagnostiku, léčbu i podporu života pacientů v jejich domácím prostředí navrhuje ministerstvo zdravotnictví v národním akčním plánu pro Alzheimerovu nemoc, který do dvou týdnů předloží vládě. S ministerstvem práce chce vytvořit do několika let až 60.000 zdravotně sociálních lůžek a zajistit jejich financování.

V Česku žije podle nejnovějších dat kolem 150.000 lidí s demencí, valná část ošetřovatelské péče leží na rodinách. Ministerstvo práce chce prosadit takzvanou pečovatelskou dovolenou v délce tří až šesti měsíců, kdy by pečovatelé dostávali náhradu platu a měli zároveň jistotu, že je zaměstnavatel kvůli dlouhé nepřítomnosti nepropustí.

Návrhy zazněly na dnešní odborné konferenci nazvané Demence v České republice. Náměstek ministra zdravotnictví Josef Vymazal uvedl, že národní akční plán pro Alzheimerovu nemoc a další obdobná onemocnění pokrývá roky 2016 až 2019. Vyjmenována jsou opatření pro zdravotnictví i

Nahrávám...
Nahrávám...