dnes je 27.2.2024

Input:

AFP: Strach z eboly zachvátil i Pobřeží slonoviny

19.9.2014, Zdroj: ČTK/AFP

Nazeleno natřené klece v zoo v Abidžanu jsou plné zvířat, ale návštěvníci k nim nesmí, protože je tu několikatýdenní karanténa. Kapacita zoo je vyčerpaná hlavně kvůli množství opic. Jejich původní majitelé mnohé z nich nechali napospas z obavy, že se od nich nakazí smrtící ebolou. A to i když Pobřeží slonoviny zatím žádný případ nákazy nemá, píše agentura AFP.

V jedné z klecí se pošťuchuje za radostného halasu pět opic. Ani jedna není nemocná, ale zatím jsou v izolaci, aby se předešlo jakékoli nákaze mezi zvířaty.

Dvouletá šimpanzí samička Julie poskakuje a skotačí, aby si vysloužila pohlazení. Samička paviána Charlotte horečně skáče, šedivá poletucha s bílým bříškem a nosem sedí nehybně a odevzdaně na tyči. Dva samečci, jimž personál zahrady ještě nestačil dát jména, neúnavě pobíhají.

Nejmladší je malá rezatá opička, ne větší než třicet centimetrů. Do zoo se dostala začátkem září a její případ je dokladem paniky, kterou ebola v Pobřeží slonoviny vyvolala kvůli situaci v okolních zemích. V Libérii a Guineji na ni zemřelo 1800 osob, s připočtením obětí ze Sierry Leone pak na západ Afriky připadá 2400 mrtvých.

Případ malé opičky popisuje veterinář zoo Daouda Soro. Narychlo ho povolali do vojenské nemocnice v Abidžanu, kde vládla panika. Když Soro dorazil, našel "malou ospalou opičku, vyčerpanou hladem". Lidi se ale báli eboly.

Charlottu zase její majitel zanechal na ulici. Zahradu upozornili chodci a když se Soro dostal na místo, našel schoulenou samičku paviána obklopenou rozhořčenými občany vyzbrojenými kameny a tyčemi. Chtěli ji zabít.

Samička po třech týdnech v zoo nabyla znovu sebevědomí a daří se jí lépe. Právě se snaží vydrápat se na záda Charlesovi Abymu Yapiovi. "Tihle noví svěřenci nejsou agresivní," usmívá se Yapi, který chodí jako jediný ke zvířatům v karanténě. Má na

Nahrávám...
Nahrávám...