dnes je 2.3.2024

Input:

AFP: Rakušané nedokážou uhasit svou poslední cigaretu

3.10.2014, Zdroj: ČTK/AFP

Tabákové peklo, nebo ostrůvek odporu proti zákazům kouření? Záleží na tom, ke kterému táboru patříte. Umírněné Rakousko je co do kouření rebel a evropská výjimka. V restauracích a barech se totiž stále kouří. "Přeji si, aby do pěti let platil úplný zákaz kouření, pokud to bude možné," prohlásila počátkem září nová ministryně zdravotnictví Sabine Oberhauserová. Dodala však, že bez jednání s výrobci cigaret, kteří o tom nechtějí zatím ani slyšet, nebude učiněno žádné rozhodnutí.

Naopak Francie, kde je ve všech veřejných prostorách kouření zakázáno už dávno, oznámila novou etapu ve svém boji proti kouření: zavede "neutrální" krabičky cigaret, jaké se již zkoušejí v Austrálii, zakáže kouření v automobilech převážejících děti a elektronickou cigaretu v některých veřejných prostorách. V Austrálii mají všechny balíčky cigaret jednotnou olivově zelenou barvu s výrazným varovným textem. Odlišují se jen jménem značky.

V Rakousku vstoupila poslední úprava zákona o tabáku v platnost 1. ledna 2009. Zakazuje kouření ve veřejných prostorách, ale obsahuje dlouhou řadu výjimek, zvláště pro restaurace. Zařízení do 50 metrů čtverečních si mohou vybrat, zda se v nich bude moci kouřit, či nikoli. Podniky větší než 50 metrů čtverečních mohou kuřákům nabídnout místnost, pokud je hermeticky oddělena od jiné, nekuřácké místnosti. Mnohé výjimky z tohoto zákona a rovněž to, že Rakousko nemá žádnou instituci pověřenou kontrolou jeho dodržování, znemožňují zjišťovat, zda je zákon naplňován.

"Současný zákon byl naprogramován tak, že musel ztroskotat," vysvětluje vídeňský profesor Manfred Neuberger, který se podílel na několika studiích o

Nahrávám...
Nahrávám...