dnes je 27.2.2024

Input:

Adresné zvaní přispělo k poklesu úmrtí na rakovinu v Česku

16.4.2015, Zdroj: ČTK

Adresné zvaní na tři screeningové programy zvýšilo zájem Češek a Čechů o prevenci rakoviny a přispělo k poklesu počtu úmrtí na zhoubné nádory prsu, děložního čípku i tlustého střeva a konečníku. Na dnešní tiskové konferenci to sdělil ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD) a přední čeští lékaři, kteří se na organizaci screeningu podílejí. V rámci OECD bylo Česko vyhlášeno skokanem desetiletí v poklesu počtu úmrtí na rakovinu prsu a tlustého střeva a konečníku.

 "Ve spolupráci se zdravotními pojišťovnami bylo adresně pozváno zhruba na dva miliony obyvatel ČR, více než 15 procent zareagovalo na pozvánku a nechalo se vyšetřit. A já jsem velmi rád, že toto opatření pomohlo zachránit lidské životy," řekl ministr. Akce podpořená z evropských fondů s celkovým rozpočtem 107 milionů korun, z toho na samotné adresné zvaní bylo vyčleněno 62 milionů, patří podle něj k nejmasovějším v historii České republiky, co se týče prevence rakoviny.

"Nejen, že jde o jednu z největších zdravotnických intervencí zřejmě v novodobých dějinách ČR, ale je to i ukázka toho, že se umíme domluvit. Protože všechny zdravotní pojišťovny zvou své pojištěnce podle jednotných pravidel a díky kampani a standardizaci jsme schopni akci velmi dobře vyhodnotit i číselně," doplnil ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky docent Ladislav Dušek.

Na screening zvou pojišťovny od loňského ledna cíleně ty své pojištěnce, kteří se dlouhodobě prevence neúčastní. "Proto ti, kteří pozvánku dostávají, by měli velmi významně účast v prevenci zvážit," řekl Dušek s tím, že screeningové programy pokračují.

Uvedl, že běžely už řadu let před

Nahrávám...
Nahrávám...